Pałac w Chrzęsnem

english version facebook.com youtube.com WyprawaZNaturaIKultura.com.pl/

Chrzęsne Chrzęści Polszczyzną - trzeci dzień festiwalu

21 października, w kolejny dzień pałacowych spotkań, gościliśmy prof. Katarzynę Kłosińską, wybitną językoznawczynię, Prezesa Rady Języka Polskiego. Katarzyna Kłosińska, która przez wiele lat prowadziła na antenie Trójki Polskiego Radia audycję "Co w mowie piszczy", opowiedziała m.in. o wybitnym językoznawcy Walerym Pisarku, który zmarł w 2017 roku. Podczas spotkania poruszony został również bardzo aktualny temat o hejcie i mowie nienawiści, o tym jak bardzo język może ranić i jak go używać aby tego uniknąć. Prelegentce towarzyszył Mateusz Adamczyk z Instytutu Języka Polskiego. Spotkanie to zostało nagrane i niebawem będzie udostępnione na pałacowej stronie oraz FB.

W kolejnej części dnia, w przypałacowym Spichlerzu, odbyły się warsztaty językowe z Mateuszem Adamczykiem, do którego dołączyła Ewa Lipowicz - dziennikarka Polskiego Radia. Uczestnicząca w spotkaniu młodzież rozmawiała o tym : Jak mówić, żeby nas rozumiano? Czy język łączy, czy dzieli? Czy mówiąc komunikujemy się z innymi i czy istnieje język psychopatów?

Środowe wydarzenia zakończyło autorskie spotkanie z Grzegorzem Kasdepke - najchętniej czytanym polskim autorem książek dla dzieci. Niemal wszystkie z jego książek uzyskały status bestsellera. Autor opowiedział zebranej najmłodszej publiczności o pracy pisarza, o swoich najnowszych książkach i o tym skąd czerpie na nie pomysły. Grzegorz Kasdepke z wielką cierpliwością odpowiadał na niekończące się pytania dzieci i odczytywał fragmenty swoich książek. Maluchy wyszły oczarowane, a spotkanie z ulubionym pisarzem na pewno długo zostanie w ich pamięci.

Piątek, 23 października 2020, godz. 11:36

Kontakt

Pałac w Chrzęsnem
ul. Pałacowa 1
Chrzęsne
05-240 Tłuszcz
29 757 29 50
palac@palacwchrzesnem.pl
www.palacwchrzesnem.pl

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa