Pałac w Chrzęsnem

english version facebook.com youtube.com WyprawaZNaturaIKultura.com.pl/

Marzena Trybała - Inauguracja Majówki w Chrzęsnem

W ramach inauguracji Majówki w Chrzęsnem – „Duch epoki” - w sobotę,13 maja 2017 r., mieliśmy zaszczyt spotkać w Pałacu w Chrzęsnem wybitną aktorkę – Marzenę Trybałę.

W konwencji Nocy muzeów wróciliśmy do czasu dworów szlacheckich, rezydencji magnackich, które tak, jak Pałac w Chrzęsnem, stanowiły o pięknie krajobrazu, przyczyniały się do rozwoju kultury, tworzyły polską historię, tradycję, obyczaje.

Niezwykła rozmowa z Marzeną Trybałą, odtwórczynią jednej z głównych ról w znanym obrazie Marka Nowickiego – „Widziadło” oraz prezentacja filmu wprowadziły publiczność w czarowną atmosferę pałacowych historii, intrygujących tajemnic, ducha minionego czasu. Należy podkreślić, że w burzliwą historię zabytku wpisała się postać utalentowanego malarza impresjonisty – Władysława Podkowińskiego, który nie tylko stworzył w tym miejscu swoje najważniejsze dzieła, ale też doświadczył wielkiej, acz niespełnionej miłości do jednej z sióstr dziedziczki Chrzęsnego – Wincentyny Karskiej. Słynny obraz Podkowińskiego – Szał uniesień  - jest niejako artystyczną puentą tragicznej miłości artysty. Kiedy obraz prezentowany był w warszawskiej Zachęcie, jego autor zjawił się na wystawie i dokonał aktu zniszczenia własnego dzieła. Domniemywano, że naga dama na koniu – to właśnie Ewa Kotarbińska – miłość życia Podkowińskiego. I taki też kontekst podkreślali twórcy filmu Widziadło – poetycka wizja Angeliki galopującej na białym koniu niezwykle przystaje do klimatu samego obrazu.  

Marzena Trybała – aktorka teatralna i filmowa, z wielką pasją, wyjątkowym poczuciem humoru, opowiadała o pracy na planie zdjęciowym, swojej karierze zawodowej, warsztacie aktorskim. 

Pałac w Chrzęsnem, m. in. tym piękny wieczorem powraca do czasów swojej świetności, tworzenia bohemy artystycznej.

Poniedziałek, 15 maja 2017, godz. 12:44

Kontakt

Pałac w Chrzęsnem
ul. Pałacowa 1
Chrzęsne
05-240 Tłuszcz
29 757 29 50
palac@palacwchrzesnem.pl
www.palacwchrzesnem.pl

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa