Pałac w Chrzęsnem

english version facebook.com youtube.com WyprawaZNaturaIKultura.com.pl/

Premierowy pokaz filmu "Chrzęsne Wincentyny Karskiej"

Premierowy pokaz filmu „Chrzęsne Wincentyny Karskiej”, który odbył się 22 kwietnia w Pałacu w Chrzęsnem, przyciągnął bardzo liczną publiczność.

Gości było tak dużo, że część osób dokument oglądała w plenerowej scenerii.
Na widowni zasiedli potomkowie tytułowej bohaterki filmu: rodzina Wiśniewskich i Higersbergerów, a także wicestarosta Adam Łossan, burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, przewodnicząca Rady Gminy Strachówka Anna Ołdak, sekretarz Powiatu Aneta Piotrowska oraz liczne grono mieszkańców Chrzęsnego i okolic.

Dokument powstał na zlecenie Powiatu Wołomińskiego, a jego pomysłodawcami i twórcami są Marcin Ołdak - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej i Waldemar Brzeziński z Klubu Historycznego Jasienica. Film opowiada o ostatniej właścicielce dóbr Chrzęsne – Wincentynie Karskiej, z domu Koskowskiej. Wincentyna była żoną Zygmunta Karskiego – domniemanego syna cara Aleksandra II. Miała dwoje dzieci: Elżbietę i Zygmunta – poetę, współtwórcę grupy Skamander. W swoim dorobku w Chrzęsnem gościła przedstawicieli sztuki, w tym malarza impresjonistę Władysława Podkowińskiego. Podczas II wojny światowej pomagała oficerom Armii Krajowej. W 1944 roku władze komunistyczne skonfiskowały jej majątek. Wincentyna Karska żyła 92 lata. Zmarła w 1957 roku. Została pochowana w grobowcu rodzinnym w Postoliskach. W Chrzęsnem główna ulica nosi jej imię.

Autorzy filmu dotarli do rodziny Wincentyny Karskiej: p. Wandy Wiśniewskiej, p. Ewy Wiśniewskiej-Zuchowicz i p. Zdzisława Ludwika Wiśniewskiego oraz do dawnych mieszkańców czworaków dworskich: p. Krystyny Trojanek, p. Stanisławy Karolak i p. Haliny Szczepińskiej, którzy w filmie wspominają dziedziczkę Chrzęsnego. Swoją wiedzą na temat funkcjonowania Pałacu w Chrzęsnem na przełomie XIX i XX wieku podzielił się również redaktor Radia dla Ciebie – Piotr Łoś.

Po obejrzeniu filmu „Chrzęsne Wincentyny Karskiej” publiczność nagrodziła twórców dzieła gromkimi brawami. Starostwo Powiatowe w Wołominie przygotowało dla każdego gościa upominki: płytę z filmem oraz folder promocyjny o Pałacu w Chrzęsnem. Kuluarowe rozmowy z twórcami filmu oraz rodziną trwały do późnych godzin wieczornych.

Powiat Wołomiński, który dołożył swoją cegiełkę do powstania filmu ma już pomysły na kolejne projekty. Szczegóły już wkrótce...

Poniedziałek, 23 kwietnia 2018, godz. 12:52

Kontakt

Pałac w Chrzęsnem
ul. Pałacowa 1
Chrzęsne
05-240 Tłuszcz
29 757 29 50
palac@palacwchrzesnem.pl
www.palacwchrzesnem.pl

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa