Pałac w Chrzęsnem

english version facebook.com youtube.com WyprawaZNaturaIKultura.com.pl/

Wystawa poplenerowa i koncert Marii Gabryś

W dniach 10-18 września, na terenie Pałacu w Chrzęsnem, odbył się jesienny plener malarski  "Śladami Podkowińskiego na Mazowszu".

Inauguracja wystawy poplenerowej – 17 września – zestawiona z koncertem wybitnej pianistki Marii Gabryś, dopełniła projekt - Europejskie Dni Dziedzictwa w Pałacu w Chrzęsnem.

Kuratorka ekspozycji, a także koordynatorka przedsięwzięcia - Grażyna Krzyżanowska, tak oto podsumowała ideę wydarzenia: „Plener poświęcony był tradycji malarstwa widzianego oczami Władysława Podkowińskiego, którego pozycja w malarstwie nie tylko polskim - jest znana. Plener nie stawiał zadań, ale z pewnością wywołał dyskusję o tym, jaką  drogą podąża sztuka współczesna i co może przenosić, co pamięta w motywach, jak tworzy nowe tradycje, dalej: co wiek XIX zostawił w naszym współczesnym myśleniu obrazami i o obrazach. Zadaniem pleneru nie było stworzenie pola dla seminarium rozważań estetycznych czy teoretycznych, ale pole – dla spotkania ze sztuką współczesną”.

W plenerze wzięło udział 9 artystów, w tym także twórcy z zagranicy: Jolanta Caban, Natalia Wegner, Olga Sienko, Czesław Polonski, Jan Bresiński, Mateusz Wyczółkowski, Bartłomiej Jarmoliński, Krzysztof Ryfa i Jan Brodziak.

Artyści, podczas inauguracji, przedstawiając się licznie zgromadzonym odbiorcom, odnieśli się do swoich inspiracji Pałacem w Chrzęsnem, w kontekście jego bogatej tradycji kulturowej, także uroku samej architektury, czy zjawiskowego krajobrazu. Podkreślono rolę samego Władysława Podkowińskiego, który stworzył przecież w Pałacu i na jego terenie niektóre ze swoich najważniejszych dzieł, akcentując w jego twórczości zachwyt światem, balansowanie na granicy realizmu i metafory, urok estetyki minionego czasu.

W drugiej części kulturalnego popołudnia w Pałacu w Chrzęsnem, wystąpiła Maria Gabryś, prof. UMFC, laureatka wielu konkursów krajowych i zagranicznych.Ta wyjątkowa pianistka swoją wirtuozerią wzbudziła wśród zgromadzonych prawdziwy zachwyt. Widownia oklaskiwała artystkę na stojąco.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Pałacu w Chrzęsnem dobiegły końca. Wydarzenia kulturalne je wypełniające zdecydowanie reprezentowały wysoki poziom artystyczny, nawiązały do tradycji, historii najokazalszego zabytku Powiatu Wołomińskiego.

Wtorek, 19 września 2017, godz. 15:00

Kontakt

Pałac w Chrzęsnem
ul. Pałacowa 1
Chrzęsne
05-240 Tłuszcz
29 757 29 50
palac@palacwchrzesnem.pl
www.palacwchrzesnem.pl

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa